• Slovak
  • English
  • German
  • Polish
Slovenské opálové bane
jozef.jpg

Tie najkrajšie farby v najhlbšej tme môžete nájsť práve v Slovenských opálových baniach. Ukrývajú totiž náš jediný drahokam –Slovenský drahý opál,  ktorý hýri všetkými farbami dúhy.

dscn1441.jpgSlovenské opálové bane sú najstaršie opálové bane na svete a jediné opálové bane na našom kontinente. Šperky so slovenským opálom nosili najvplyvnejšie osobnosti – napr. Kleopatra, Napoleón, dokonca aj Kráľovná Alžbeta. Zaručene sa nachádza v korunovačných šperkoch  každej vplyvnej kráľovskej rodiny.

2942.jpgZo Slovenských opálových baní pochádza najväčší kus drahého opálu na svete – našli do v roku 1775. Má úctyhodnú dĺžku 13 cm a hmotnosť 594 g (2 970 karátov). Pre svoju hru s farbami dostal meno Harlekýn a dnes je uložený v Prírodovedeckom múzeu vo Viedni. Legendy o tom, ako a kde sa našiel si môžete vypočuť od lektora v Slovenských opálových baniach.

Opálové bane boli v roku 1922 zatvorené a ťažba zastavená kvôli politickej, sociálnej a ekonomickej situácií na našom území aj hlavne kvôli povojnovému obdobiu a ekonomickej kríze. Až v roku 2012 bola obnovená ťažba slovenského drahého opálu. Slovenské opálové bane boli v roku 2015 sprístupnené aj pre verejnosť  a zaradili sa medzi najzaujímavejšie turistické lokality Slovenska, nie len pre svoju jedinečnosť a unikátnosť, ale aj pre svoju bohatú históriu.

slovakiaopal.jpgV Slovenských opálových baniach je cca 30 km banských chodieb. Návštevníci si prechádzajú 1,28 km, no každým dňom sa upravujú nové chodníky v podzemí. V banských chodbách je stála teplota 5°C preto odporúčame teplejšie oblečenie. Prehliadka v podzemí trvá cca 60 minút s lektorom.

Slovenské opálové bane

Opálové bane Libanka, s. r. o.

Floriánova 3201/12, 080 01 Prešov

Tel./ fax: +421 77/ 258 96,

0948 450 321

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.

www.slovakiaopal.com

Prehliadky opálovej bane sú každý deň.

Objednávky na tel./ fax: 

+421 77/ 258 96, 0948 450 321,

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >


Anketa

Čo je na Šariši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Realityceny podľa: x-reality.sk

Kontextové odkazy